Małe - Off” stanowi kontynuację dotychczasowej działalności teatralnej Sceny Lubelskiej 30/32 skierowanej do dziecięcego odbiorcy, która w latach 2005–2010 prowadziła stałe zajęcia teatralne dla dzieci. Docelowo planujemy stworzyć stałą grupę teatralna dla dzieci działającą w Teatrze Scena Lubelska.
Szczególną cechą naszej pracy jest nacisk na uruchomienie wrażliwości dzieci na dziedzictwo wielokulturowe, stworzenie pomostu porozumienia poprzez teatr do trudnych tematów związanych z pojęciami przemijania i odmiennej percepcji rzeczywistości ludzi z innych krajów.
Działania:
1. Warsztaty improwizacji teatralnej. Wstęp do pracy scenicznej i improwizacji. Poznanie techniki improwizacji słownej, aktorskiej i ruchowej.
2. Prace plastyczne. Przygotowanie scenografii i rekwizytów potrzebnych do realizacji Teatru Cieni. Kluczowym elementem pracy będzie przygotowanie plastycznych obiektów, które uczestnicy warsztatów nauczą się ożywiać i ogrywać za pomocą improwizowanych działań muzycznych i aktorskich. W tym działaniu uczestnicy nauczą się budować scenografię do teatru cieni.
3. Wspólne dopracowywanie scenariusza opartego na wcześniej zebranych materiałach literackich.
4. Wystawienie przedstawień
Dla kogo?
Dla dzieci i ich rodziców. Zapraszamy rodziców do szeroko rozumianej aktywności artystycznej służącej budowaniu naszego spektaklu.
Kto?
Dariusz Kunowski – reżyser, scenograf, instruktor teatralny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Scenografia. Dyplom w roku 1992 (nagroda im Z. Strzeleckiego; najlepszy dyplom w dziedzinie scenografii).
* Praca z dziećmi przy Stowarzyszeniu Edukacji i Kultury Okopowa (1997–2010) – realizacje przedstawień teatralnych z udziałem dzieci w wielu teatrach warszawskich, m.in. Teatrze Lalka (spektakle: „Dziady”, „O bohaterach i bestiach”), Teatrze na Woli („Alicja w krainie czarów”).
* Współpraca z Ośrodkiem Kultury „Dorożkarnia” (2002–2005).
* Praca scenografa od 1991 r. (m.in. etat w Teatrze Rozmaitości w Warszawie), praca w teatrze i w telewizji; m.in. współpraca z reżyserami: Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Zaleskim, Barbarą Sass-Zdort, Jackiem Bunschem;
* Od 1989 roku realizacje autorskich przedstawień: „Pojazd” – Teatr Academia, „Łagodna” wg F.Dostojewskiego (nagroda Łódzkich Spotkań Teatralnych za reżyserię i Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu dla najlepszego aktora Dolnego Śląska), „Dysk” (CSW Zamek Ujazdowski), „Kaleva” na podstawie fińskiego eposu „Kalewala” (pokazy w Teatrze Małym w Warszawie), „Dawid” na motywach Biblijnych, „Gilgamesz” na motywach eposu sumeryjskiego;
* W roku 2005 założył przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32 autorski Teatr Scena Lubelska 30/32, w którym w latach 2007–2010 zrealizował spektakle: „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia”, „Wiech na 102”, „Pan Tagruelski” oraz spektakle dla dzieci „100 noga i spółka”, „Ferajna pana Dropsa” oraz spektakl „Dzieci smoka” w ramach projektu „Wietnam Ba Lan”.
* Współautor projektu i scenariusza Muzeum Zagłady Żydów w Bełżcu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Agata Brzozowicz – pedagożka, nauczycielka dramy, współzałożycielka Teatru Praktycznego, performerka (współpraca z choreografką M. Stokłosą); absolwentka Trinity College of Dublin na wydziale Arts and Humanities, wyróżniona rocznym stypendium naukowym w Belgii na Uniwersytecie w Leuven, licencjat UW na wydziale Kulturoznawstwa, absolwentka studiów podyplomowych ( społeczno polityczne problemy wielokulturowości) w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP). Dyplom ukończenia kursu kwalifikacyjno metodologicznego dla nauczycieli (Centrum Doskonalenia Nauczycieli) i stopień nauczyciela kontraktowego. Realizatorka projektu „Jedność w różnorodności” opartego na budowaniu więzi społecznych z dziećmi uchodźców z Czeczeni i dziećmi z Polski; projektu SPOKO opartego na edukacji młodzieży z obszaru poprawnej komunikacji społecznej poprzez teatr); streetworkerka w stowarzyszenia „Mierz Wysoko”; animatorka teatrów obrzędowych; instruktorka w projekcie wielokulturowym Wietnam-Ba Lan (Stowarzyszenie Scena Lubelska 30/32). Instruktorka w Nowodworskim Ośrodku Kultury.