"Aktywni w kulturze" - spektakle i warsztaty

W roku 2021 zapraszamy na spektakle: "Pędrek Wyrzutek", "Ferajna Pana Dropsa" oraz "Stonoga i spółka".

Informacje o terminach dostępne na fb Scena Lubelska 30/32 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

"Pędrek Wyrzutek"
powstał na motywach książki Stefana Themersona, „Przygody Pędrka Wyrzutka”. To mało znane arcydzieło literatury dziecięcej, seria pełnych fantazji i subtelnego humoru przypowieści o poszukiwaniu swojej tożsamości i konieczności adaptacji do wymogów narzucanych przez ludzki świat. Tytułowy bohater, Pędrek, przez ludzi uznawany jest za psa, przez psy – za człowieka, rybom wygląda na ptaka, a kotom – na rybę. W spotkaniach i rozmowach z profesorem Wielbłądem, królem Pingwinem, groźnym Karabinierem, mądrą Kozą, tajemniczą Małpą, smutnym Kapitanem i innymi bohaterami Pędrek próbuje dowiedzieć się, kim właściwie jest. Przedstawienie wykorzystuje technikę maskową, bardzo rzadko stosowaną konsekwentnie w dzisiejszym teatrze. Fantastyczne maski i rekwizyty są inspirowane rysunkami, którymi książkę ozdobiła Franciszka Themerson, ale czerpią też z teatralnej tradycji i wzorów komedii dell' arte. 

"Ferajna Pana Dropsa"
interaktywny spektakl, bardzo żywiołowy i radosny dla dzieci w wieku 4–10 lat, oparty na poemacie Jana Brzechwy „Pan Drops i jego trupa” oraz innych utworach tego pisarza. Jest to historia Tomka, najmłodszego z pięciu braci, który „uchodził za głuptasa”. Bracia wysłali go w świat podarowując mu bociana, wiewiórkę, myszkę polną, ślimaka oraz stonogę. Tomek utworzył z nich trupę teatralną, która odniosła niebywały sukces. Plastyczna wysmakowana scenografia wykonana materiałem z którego jest wykonana do ekologicznych trendów sztuki współczesnej.

"Stonoga i spółka"
interaktywne przedstawienia dla dzieci z rodzicami ma formę teatralnych spotkań z dziećmi opartych na wybranych fragmentach polskiej i światowej literatury dziecięcej (interesuje nas to, co można nazwać kanonem literatury dla dzieci i skonstruowanych w taki sposób, by uruchomić aktywność dzieci i włączyć je w akcję przedstawienia (poprzez dialog, śpiew, wspólne muzykowanie na podstawowym poziomie, np. wygrywanie rytmu, wspólne czynności, np. poszukiwanie zagubionego bohatera spektaklu).Reżyseria i scenografia: Dariusz Kunowski
Występują: Katarzyna Żytomirska, Daniel Brzeziński, Piotr Herbich, Agata Brzozowicz

 link do spektaklu Ferajna Pana Dropsa on-line: https://youtu.be/HxEe8z0LREs

Warsztaty: dotyczą tematyki obejrzanego spektaklu. Prowadzone są metodą Kolba, tak aby widzowie mogli wziąć udział w dalszych losach bohaterów, wejść na scenę i doświadczyć kolejnych przygód, nazwać emocje jakie dotyczą postaci, podzielić się swoimi przemyśleniami, wrażeniami i połączyć niektóre sytuacje z własnymi doświadczeniami życiowymi. Tematykę warsztatów dostosowujemy do wieku i zainteresowań uczestników. Może ona dotyczyć zarówno ważnego problemu wykluczenia rówieśniczego, poczucia inności czy niezrozumienia we własnych pasjach, upodobaniach, stylu życia, czy poszukiwania własnej tożsamości jak i tworzenia rekwizytów i scenografii do spektakli, pracy aktora i reżysera. Do warsztatów użyte zostaną metody dramy stosowanej (teatr Forum, stop-klatka, pomnik, role...), rekwizyty (maski, stroje, scenografia) oraz instrumenty i muzyka. Całość zostanie poprowadzona przez dwóch instruktorów z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

 

Zadanie współfinansowane z urzędu m.st. Warszawy.